Autor Wątek: Kącik dla początkującego  (Przeczytany 121813 razy)

Gargooletz

  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 1400
  • Płeć: Mężczyzna
  • Tworzę scenę
    • Zobacz profil
  • Gamertag: Gargooletz
  • PSN ID: Gargooletz
  • Skąd: Bydgoszcz
  • Steam ID: Gargooletz
Odp: Kącik dla początkującego
« Odpowiedź #510 dnia: Luty 16, 2014, 12:39:31 »
Focus Attack można cancelować dashem lub backdashem na hicie, bloku i jeszcze przed aktywacją (podczas trzymania mp+mk). Używa się tego z bardzo wielu powodów. Właściwie nigdy nie ma sytuacji, gdzie nie chciałbyś cancelować focus attacku. Na hicie cancel daje ci możliwość kontynuowania ofensywy lub comba (crumple state), na bloku kontynuowania ofensywy lub zresetowania sytuacji (backdash), przed aktywacją możesz gonić przeciwnika, który się wycofuje lub uniknąć kary z whiffowania focusa. Tak jak już wspomniałeś używa się tego również do przechodzenia przez fireballe (oraz wolne pojedyncze poke'i itd), więc jak już pochłoniesz hitek to możesz sobie cancelować, żeby nie stać jak pień: jeśli jesteś blisko to dashniesz pewnie do przodu, żeby być na advantageu/ukarać; jeśli dalej to pewnie backdashniesz, żeby nie dostać kolejenego hita i nie stracić dużo hp.
Więcej tutaj http://wiki.shoryuken.com/Super_Street_Fighter_IV_AE/Universal_Abilities#Focus_Attacks

System wstawania: jeśli wciśniesz 2 ataki (lub w dół na joysticku) w momencie (tuż przed) upadkiem to wstaniesz wcześniej, jak nie to później :> Część ataków powoduje hard knockdown, którego nie można Quick Riseować (głównie rzuty, kosy i ultry). Więcej tutaj http://wiki.shoryuken.com/Super_Street_Fighter_IV_AE/Universal_Abilities#Quick_Stand
Żadnych innych opcji na wstawaniu nie mamy. Niedługo w Ultra SF4 dojdzie jeszcze Delayed Wake Up.

Temat wstawania był w ostatnich postach omawiany (wraz z opcjami). Nie można cię zaatakować kiedy leżysz, więc jeśli ktoś na ciebie skacze jak już WSTAJESZ to wystarczy zablokować ; )

Co do triali: http://www.youtube.com/watch?v=wt5emYQXfm0 Weź też pod uwagę, że triale działają na wersji Super SF4, a nie AE 2012, więc nie wszystko co tam działa musi działać w walce. Nie wiem jak to konkretnie wygląda w przypadku Juri, ale warto mieć to na uwadze.

PS. Nie powiedziałbym, że Juri jest prosta i przystępna, ale widzę, że popularny wybór wśród użytkowników forum zaczynających zabawę z AE :>

Taz_Thrash

  • [Warszawa]
  • Sr. Member
  • *
  • Wiadomości: 369
    • Zobacz profil
  • Skąd: Warszawa
Odp: Kącik dla początkującego
« Odpowiedź #511 dnia: Luty 16, 2014, 17:50:27 »
Dla mnie póki co jest względnie prosta, ale robię bardzo podstawowe rzeczy :) Muszę się nauczyć jak karać dokładnie pewne ruchy, bo to podstawa. Dzięki za odpowiedzi. Z tego co widzę, to FA to absolutna podstawa. Ja póki co dość mało go używam. A jeszcze jedno:


- czy FA może się zlinkować w combo ? np. lp,lk,lk, FA i jakiś special ? Łączą się te ciosy ?


co do combosów z cancelowanym fire ball to wstawiam filmik. Chodzi mi o combosy z 4:29

http://www.youtube.com/watch?v=1FNQreVzXko

Tak jak pisałem nie mogę po jHK, cMP wypuścić tego "zachowanego" fire balla. Po prostu go nie ma. Widzę, że ten guide był robiony do wersji SSF4. Czy w Arcade Edition nadal to funkcjonuje ?
« Ostatnia zmiana: Luty 16, 2014, 18:09:23 wysłana przez Taz_Thrash »

Qjon

  • Learn to fly
  • Hero Member
  • *
  • Wiadomości: 2452
  • Płeć: Mężczyzna
  • dac zarobic ptak expo
    • Zobacz profil
  • CFN: Qjonoko
  • PSN ID: QjonPL
  • Skąd: Farszafa
  • Steam ID: Qjonoko
Odp: Kącik dla początkującego
« Odpowiedź #512 dnia: Luty 16, 2014, 18:17:12 »
Cytuj
Tak jak pisałem nie mogę po jHK, cMP wypuścić tego "zachowanego" fire balla. Po prostu go nie ma.
No i tu sobie sam odpowiedziałeś na swoje pytanie - musisz najpierw "zastore'ować" tego fireballa (zresztą tak samo robi to koleś na filmiku) poprzez qcf+LK i TRZYMAĆ LK cały czas, zrobić j.HK, c.MP i puścić LK tak by scancelować c.mp w kulkę, dalej lecisz z kombem c.MK xx kręciołek czy co tam chcesz.

Taz_Thrash

  • [Warszawa]
  • Sr. Member
  • *
  • Wiadomości: 369
    • Zobacz profil
  • Skąd: Warszawa
Odp: Kącik dla początkującego
« Odpowiedź #513 dnia: Luty 16, 2014, 18:59:36 »
To akurat jest dla mnie jasne :) Problem jest taki, że kiedy "zachowuje" sobie tego fire balla poprzez trzymanie LK, to potem skaczę z HK i kiedy robię cmp, to ten fire ball już nie odpala. Tak jakby go nie było. Nie wiem co się dzieje, bo po samym jHK to on jest.

Qjon

  • Learn to fly
  • Hero Member
  • *
  • Wiadomości: 2452
  • Płeć: Mężczyzna
  • dac zarobic ptak expo
    • Zobacz profil
  • CFN: Qjonoko
  • PSN ID: QjonPL
  • Skąd: Farszafa
  • Steam ID: Qjonoko
Odp: Kącik dla początkującego
« Odpowiedź #514 dnia: Luty 16, 2014, 19:30:34 »
Musisz źle timować puszczenie LK żeby wyszedł cancel.

Taz_Thrash

  • [Warszawa]
  • Sr. Member
  • *
  • Wiadomości: 369
    • Zobacz profil
  • Skąd: Warszawa
Odp: Kącik dla początkującego
« Odpowiedź #515 dnia: Luty 16, 2014, 20:12:59 »
Bardzo możliwe. Moje execution jeszcze lezy i kwiczy :) Potrenuje trochę i zobaczymy co wyjdzie. Ma ktoś ochotę trochę ze mną pograć ?

Stajsik

  • Newbie
  • *
  • Wiadomości: 37
  • Insert Coin.......
    • Zobacz profil
    • Email
  • CFN: Stajsik
  • Gamertag: Stajsik
  • PSN ID: Stajsik
  • Skąd: Kaszuby-Trójmiasto
Odp: Kącik dla początkującego
« Odpowiedź #516 dnia: Luty 16, 2014, 20:48:58 »
A na jakiej platformie grasz?
Pozdrawiam.
Witek

Qjon

  • Learn to fly
  • Hero Member
  • *
  • Wiadomości: 2452
  • Płeć: Mężczyzna
  • dac zarobic ptak expo
    • Zobacz profil
  • CFN: Qjonoko
  • PSN ID: QjonPL
  • Skąd: Farszafa
  • Steam ID: Qjonoko
Odp: Kącik dla początkującego
« Odpowiedź #517 dnia: Luty 16, 2014, 20:52:40 »
Gra pewnie na ps3 :4d:

Taz_Thrash

  • [Warszawa]
  • Sr. Member
  • *
  • Wiadomości: 369
    • Zobacz profil
  • Skąd: Warszawa
Odp: Kącik dla początkującego
« Odpowiedź #518 dnia: Luty 16, 2014, 21:01:48 »
Taa jest. No nie idzie to. Po skoku juz nie mam cancela. Próbowałem milion razy. Chyba ją odpuszczę na jakiś czas, bo te lepsze Comba zwyczajnie mi nie idą. Kogo polecacie dla początkującego ? Jakas w miarę dobra postać, a przystepna do nauki?
« Ostatnia zmiana: Luty 16, 2014, 22:09:47 wysłana przez Taz_Thrash »

Stajsik

  • Newbie
  • *
  • Wiadomości: 37
  • Insert Coin.......
    • Zobacz profil
    • Email
  • CFN: Stajsik
  • Gamertag: Stajsik
  • PSN ID: Stajsik
  • Skąd: Kaszuby-Trójmiasto
Odp: Kącik dla początkującego
« Odpowiedź #519 dnia: Luty 16, 2014, 22:57:21 »
Najbardziej uniwersalną chyba postacią i bazującą na fundamentach gry jest Ryu. Na pewno większość bardziej doświadczonych graczy poleci Ci go do ogarnięcia gry. Ale jeśli dopiero zaczynasz w SF, to osobiście polecam Guile'a. Dwa specjale, łatwe comba, prosty gameplan, do tego całkiem przyzwoite normale. Oprócz tego, jako że to typowo defensywny zawodnik i gra się nim najskuteczniej czekając i reagując na ruchy przeciwnika, to łatwiej będzie Ci przyswoić co reszta stawki ma do zaproponowania w ofensywie; a co przełoży się na ogólną lepszą znajomość match-upów.

Moim zdaniem charge'owalne postacie dobrze sprawują się, gdy jest się początkującym w tej grze. Oprócz Guile'a mógłbyś także spróbować Bisona, Balroga, ewentualnie Chun Li.
Pozdrawiam.
Witek

Taz_Thrash

  • [Warszawa]
  • Sr. Member
  • *
  • Wiadomości: 369
    • Zobacz profil
  • Skąd: Warszawa
Odp: Kącik dla początkującego
« Odpowiedź #520 dnia: Luty 16, 2014, 23:52:35 »
Ok dzięki wielkie. Tak myślałem, że Ryu jest prosty, bo trochę sobie pykam po online i non stop go spotykam :) Posiedziałem dziś w practice Ablem. Spoko postać, ale jeszcze mam problemy z FA cancelem w jakiś inny cios. Input wygląda tak:


- cMP cancel w qcfLP cancel w EX FA i potem w cHP 

i własnie tego cHP nie mogę wsadzić po ExFA. Podejrzewam, że okno jest małe, a póki co moje execution jeszcze lamerskie :)

HiKrush

  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 1714
  • Płeć: Mężczyzna
  • Bagiety już jado
    • Zobacz profil
  • PSN ID: HiKrush
  • Skąd: Limanowa
  • Steam ID: HiKrush
  • Użytkownik jest na liście obserwowanychObserwowany
Odp: Kącik dla początkującego
« Odpowiedź #521 dnia: Luty 17, 2014, 10:02:31 »
Chyba ją odpuszczę na jakiś czas, bo te lepsze Comba zwyczajnie mi nie idą. Kogo polecacie dla początkującego ? Jakas w miarę dobra postać, a przystepna do nauki?
Ćwiczenia w SF zasada trzecia: jak najszybciej wybierz Juri, żebyś jak najszybciej mógł ją zmienić na C.Viper, żebyś jak najszybciej mógł ją zmienić na jakąś bardziej życiową postać. Chyba każdy przeszedł tą ścieżkę.
- To się nazywa obłęd.
- Wszystko się jakoś nazywa, wybierz sobie.

Taz_Thrash

  • [Warszawa]
  • Sr. Member
  • *
  • Wiadomości: 369
    • Zobacz profil
  • Skąd: Warszawa
Odp: Kącik dla początkującego
« Odpowiedź #522 dnia: Luty 17, 2014, 10:09:10 »
Powiem tak: Juri już coś tam mi wychodzi, ale ciągle nie mogę złapać tajmingu w combosach. Czasem mi nie siedzi proste sLP, cLK,sMP ~qcb wheel kick



Spróbuję pograć chwilę Ryu, złapać fundamenty i powrócę do Juri. Nadal nie mogę zrobić tego comba z cancelowanym fireballem. Nie mam pojęcia czemu. Ej....a jest może ktoś z Warszawy i ma chęć wpaść na piwo oraz małe granie ? 


jeszcze jedno noobowe pytanie: co to znaczy skrót SRK ? :)
« Ostatnia zmiana: Luty 17, 2014, 11:37:21 wysłana przez Taz_Thrash »

Qjon

  • Learn to fly
  • Hero Member
  • *
  • Wiadomości: 2452
  • Płeć: Mężczyzna
  • dac zarobic ptak expo
    • Zobacz profil
  • CFN: Qjonoko
  • PSN ID: QjonPL
  • Skąd: Farszafa
  • Steam ID: Qjonoko
Odp: Kącik dla początkującego
« Odpowiedź #523 dnia: Luty 17, 2014, 11:57:27 »
SRK = shoryuken, dragon punch - czyli potocznie invincible reversal.

Taz_Thrash

  • [Warszawa]
  • Sr. Member
  • *
  • Wiadomości: 369
    • Zobacz profil
  • Skąd: Warszawa
Odp: Kącik dla początkującego
« Odpowiedź #524 dnia: Luty 17, 2014, 14:22:35 »
Rozumiem, że szybki startup i kompletnie niekaralny ?:D