Autor Wątek: Trofea  (Przeczytany 5507 razy)

Slide

  • Gość
Trofea
« dnia: Luty 28, 2010, 23:14:52 »
W celu uniknięcia w temacie ogólnym tych samych podstawowych pytań stwierdziłem, że warto założyć temat o trofeach. W przyszłości warto zrobić również inne pomocne w sprawach, o które często padają pytania. Nie trzeba będzie ich szukać w temacie ogólnym. Do zdobycia mamy 50 trofeów, kto ma ochotę na platynę? Ja osobiście muszę przyznać, że nigdy nie bawiłem się w wybijanie platyny i w przypadku SSF4 również podaruję sobie tą zabawę, chociaż fajnie jak wyskakuje niespodziewanie informacja o zdobytym trofeum ;)

Cytuj
        Fashion Plate       Bronze Trophy
Even a top rate figher needs to coordinate properly! You gotta get all of the Colors first!

   Dan the Man   Bronze Trophy
Mastery of the Saikyo arts requires mastery of the Personal Action! Collect 'em all, punk!

   Entitled   Bronze Trophy
A Title does not tell all of a man, sir, but if I were see one Titles, I'd want them all...

   EXtra! EXtra!   Bronze Trophy
Battle requires courage! Train by using your EX Gauge to successfully land 100 EX Moves!

   Super, Man!   Bronze Trophy
To battle is to win a fight with overwhelming strength! Show me you can do 100 Super Combos!

   Ultra, Man!   Bronze Trophy
If yer gonna fight, give it your all, pal. Performing 100 Ultra Combos oughta do it, eh?

   It Takes Focus       Bronze Trophy
Your mission, should you wish to join Delta Red, is to connect with 100 Focus Attacks!

   Superior Super    Bronze Trophy
Trust your instincts and winning will come easy. Let's begin with 50 Super Combo finishes!

   Ultimate Ultra   Bronze Trophy
Candy always says you gotta win with style, so go out there and perform 50 Ultra Combo finishes!

   Sunspotter   Bronze Trophy
Amigo, perform 365 Super or Ultra Combo finishes against your opponents! The dawn is coming!

   Absolute Perfection   Bronze Trophy
Lauren's waiting, so how about you finish your fights quickly and get 30 Perfects. Sound good?

   Clear Headed        Bronze Trophy
Hey! Got time to kill? Try to clear Arcade Mode on Medium or higher! That's all you gotta do!

   All Clear   Bronze Trophy
To get strong takes lots of fighting! Clear Arcade mode on Medium or higher with all characters!

   Herculean Effort   Bronze Trophy
Can you finish Arcade Mode on Medium or higher without using a continue? Show me you can!

   Hard Times   Bronze Trophy
To escape death is to beat the strongest of the strong. Finish Arcade Mode on Hardest, kid!

   Long Time No See   Bronze Trophy
Do you wish for defeat? If so, complete Arcade Mode on Hardest difficulty and beat Gouken!

   Rival Schooled   Bronze Trophy
See your future by clearing every Rival Battle on Medium or higher with every character.

   Good Start   Bronze Trophy
All of nature must withstand a trial. You must clear 10 trials in Trial Mode to succeed.

   Trail of Trials   Bronze Trophy
There is no shortcut in the art of Yoga. Aum to clear any character's Trial Mode trials!

   Oh! My Car!   Bronze Trophy
Hee hee, destruction is so much fun! Score 80,000 points or more in the Car Crusher bonus stage!

   Barrel of Laughs   Bronze Trophy
No need for barrels without oil! Score 110,000 points or more in the Barrel Buster bonus stage!

   It Begins   Bronze Trophy
The fight starts here! Set your Title and Icon, and begin fighting online!

   First Timer   Bronze Trophy
I'll never forget my first time for Ryu's sake! Win one Ranked Match! Gotta aim for the top!

   Threepeat   Bronze Trophy
You think being this good is easy? Let's see you win 3 Ranked Matches in a row, champ!

   Fivepeat   Bronze Trophy
This is your real power, child? Show me it's not luck by winning 5 Ranked Matches in a row!

   Moving On Up      Bronze Trophy
Ya need to do anything to reach the top of the food chain! Let's see a Rank Up via Ranked match!

   Now You C Me...   Bronze Trophy
I wrestle only the strong! You shall rank up to C if you wanna face me, comrade!

   Road to Victory    Bronze Trophy
You wanna get that fight money? You're gonna have to win 10 matches online first, sucka!

   Battle Master          Bronze Trophy
Only winners can attain such beauty. Win 30 matches online and I may share my beauty secrets.

   Worldly Warrior   Bronze Trophy
Let's do this, amigo! Fight 50 matches online, because that's the only way to become strong!

   Team Player   Bronze Trophy
A 1-on-1 fight is fun, but it's more fun with friends! Try fighting in a Team Battle!

   Team Mate   Bronze Trophy
Win 1 Team Battle match, and you will learn that teamwork can help you become stronger!

   Teamworker   Bronze Trophy
A pro can win with any team. Win 10 Team Battles but don't forget, you have to win too!

   Keep on Truckin'   Bronze Trophy
If you want to focus on nothing but the fight, entering an Endless Battle is for you!

   Three For The Road   Bronze Trophy
In the pursuit of strength, one must have a goal! In Endless Battle, win 3 matches in a row.

   Replayer   Bronze Trophy
Watch 30 Replays via the Replay Channel! Isn't it fun watching people go at it tooth and nail?

   Endless Lobbyist   Bronze Trophy
It's only natural for warriors to seek fights! Create 30 Endless Battle lobbies!

   Team Lobbyist   Bronze Trophy
Hey mon, battlin' is fun, no? Go out and create 30 Team Battle lobbies and enjoy the rhythm!

   Quarter Up   Bronze Trophy
Fight 30 opponents via Arcade Fight Request. It'd be easy with the right bait, he he.

   Iconoclast   Silver Trophy
Oh my gosh, those Icons are so adorable! Don-chan and I gotta catch 'em all!

   Special Movement   Silver Trophy
Do a Special Move 100 times! If you're a true student of the Rindo-kan dojo, it's your duty!

   Speed Freak   Silver Trophy
Finish each round in Arcade Mode on Medium or higher in 20 seconds or less. Too easy.

   Tenpeat   Silver Trophy
Don't hold back your true potential! Win 10 Ranked Matches in a row!

   From C to Shining C   Silver Trophy
You think you're good don't you? Prove it by ranking up all characters to C Rank!

   Legendary Fighter   Silver Trophy
I shall make you the right hand of Shadaloo if you can win 100 matches online!

   Bring it on!   Silver Trophy
No comrade, this will not do! We must become stronger, for our fans! Fight 100 matches online!

   Endless Ten   Silver Trophy
Throw away your fears and focus on the fight! Win 10 fights in a row in Endless Battle!

   Trial Athlete   Gold Trophy
I shall assimilate all and be all-powerful! Clear all Trial Mode challenges, and so can you!

   This is Madness!   Gold Trophy
Fighting is fun, huh? Well then, let's aim for 300 matches online fought, OK buddy?

   Trophy Collector   Platinum Trophy
Attain all Trophies! The path of the warrior demands this from those who walk on it!

TasTer

  • Backdash Team
  • Hero Member
  • *
  • Wiadomości: 1102
  • Płeć: Mężczyzna
  • Opieka Społeczna
    • Zobacz profil
    • .
    • Email
  • PSN ID: TasTerPL
  • Skąd: Szczecin
Odp: Trofea
« Odpowiedź #1 dnia: Marzec 01, 2010, 00:12:19 »
Mi się nie chciało tego robić w SF4 - tylko zależało mi na trofeum za Triale na Hardzie - zdobyłem i odechciało mi się dalej tego złomu zbierać. Tak samo pewnie zrobię w Wipeout HD - beat Zico, i w SSF4 - Trial Athlete, i tyle.

Crono

  • Poznań Dojo
  • Sr. Member
  • *
  • Wiadomości: 315
  • Płeć: Mężczyzna
  • Poznań Dojo
    • Zobacz profil
  • Gamertag: Crono86
  • PSN ID: CronoPL
  • Skąd: Poznań
Odp: Trofea
« Odpowiedź #2 dnia: Marzec 01, 2010, 06:52:55 »
Bardzo dobry topic Slide :) sam miałem go założyć

co do mnie to nabiłem po wielu ciężkich miesiącach platynke w SFIV
najtrudniejszy achivement to oczywiscie przejscie hard triali wszystkimi postaciami
3 hard Viper i 5 hard Gena zabrał mi z 6h z życiorysu..

Trophies w SSFIV są bardzo podobne jedyne co może być trudne to nabicie rangi C każda postacia, bo w sumie dokladnie nie wiemy ile czasu potrzeba na nabicie tej rangi i w jaki sposób się je zdobywa. W każdym razie na pewno sie pobawię.

Oczywiscie ponowne przechodzenie survival i time triali lariatowaniem Zangiefa bądz też tanim FA-> dash forward -> throw -> FA -> dash forward -> throw... brzmi średnio zachęcająco ale co trzeba zrobić to trzeba

apolon

  • Backdash Team
  • Hero Member
  • *
  • Wiadomości: 726
  • Płeć: Mężczyzna
    • Zobacz profil
    • Email
  • PSN ID: apolon81
  • Skąd: Gdańsk
Odp: Trofea
« Odpowiedź #3 dnia: Marzec 01, 2010, 13:31:19 »
Mi się nie chciało tego robić w SF4 - tylko zależało mi na trofeum za Triale na Hardzie - zdobyłem i odechciało mi się dalej tego złomu zbierać.
Zdrowe podejście. Jedyne sensowne trofeum w grze. Platynę tylko po to robiłem, żeby od razu było wiadomo że mam wszystkie triale. :D

szostakfm

  • Sr. Member
  • ****
  • Wiadomości: 275
    • Zobacz profil
  • PSN ID: szostakfm
Odp: Trofea
« Odpowiedź #4 dnia: Marzec 01, 2010, 13:42:47 »
Oczywiscie ponowne przechodzenie survival i time triali lariatowaniem Zangiefa bądz też tanim FA-> dash forward -> throw -> FA -> dash forward -> throw... brzmi średnio zachęcająco ale co trzeba zrobić to trzeba
Lariat dało się prosto zautomatyzować blokując joya i przyciski, ale mogli poprawić AI, a wtedy to droga przez mękę.
"Scrub" to stan umysłu, nie poziom umiejętności.

gamer

  • TLT
  • Full Member
  • *
  • Wiadomości: 227
  • Płeć: Mężczyzna
    • Zobacz profil
    • Email
  • Gamertag: xTLTx gamerPL
  • PSN ID: Big_Boy1986_PL
  • Skąd: ŁDZ PL/Tilburg NL
Odp: Trofea
« Odpowiedź #5 dnia: Marzec 14, 2010, 12:32:05 »
na lariata często Cammy jako bot robi spiral arrow. Już lipa na nią trafić w arcade mode robiąc trofeum/achievement za przejście gry na hardest i bez continue

Bladyszy

  • Full Member
  • ***
  • Wiadomości: 150
  • Płeć: Mężczyzna
    • Zobacz profil
  • Gamertag: bladyszy I
  • PSN ID: INDbladyszy
  • Skąd: Zary
  • Steam ID: bladyszy
Odp: Trofea
« Odpowiedź #6 dnia: Lipiec 27, 2010, 21:40:19 »
Niech ktos podpowie jak zrobic tego achievmenta w ktorym trzeba kazda runde skonczyc przed uplywem 20 sekund, bo probowalem juz swoimi postaciami, ale zawsze cos pojdzie nie tak i jest "zonk"  :( 
Wiec pyytam: jest jakis zloty srodek na tego achievmenta?
Feel the Rhythm!

Crono

  • Poznań Dojo
  • Sr. Member
  • *
  • Wiadomości: 315
  • Płeć: Mężczyzna
  • Poznań Dojo
    • Zobacz profil
  • Gamertag: Crono86
  • PSN ID: CronoPL
  • Skąd: Poznań
Odp: Trofea
« Odpowiedź #7 dnia: Lipiec 27, 2010, 22:32:24 »
Ja mam swoj patent poza mainstreamowym Giefem I lariatem.
Bierzesz pan Ryu szybko lapiesz goscia na FA zaraz po tym Dash Forward > throw > FA > Dash forward > Throw i tak przez cała walke dziala aż do Setha ;;

wez pod uwage ze jak jednego goscia skonczysz w 22 sekundy a drugiego w 18 to trophy i tak dostaniesz liczy sie suma czasów nie przekraczajaca sredniej 20sek na walke

Bladyszy

  • Full Member
  • ***
  • Wiadomości: 150
  • Płeć: Mężczyzna
    • Zobacz profil
  • Gamertag: bladyszy I
  • PSN ID: INDbladyszy
  • Skąd: Zary
  • Steam ID: bladyszy
Odp: Trofea
« Odpowiedź #8 dnia: Lipiec 28, 2010, 16:37:34 »
jesli to faktycznie suma sie liczy, to sprawa jest znacznie ulatwiona;)
Feel the Rhythm!

gamer

  • TLT
  • Full Member
  • *
  • Wiadomości: 227
  • Płeć: Mężczyzna
    • Zobacz profil
    • Email
  • Gamertag: xTLTx gamerPL
  • PSN ID: Big_Boy1986_PL
  • Skąd: ŁDZ PL/Tilburg NL
Odp: Trofea
« Odpowiedź #9 dnia: Sierpień 04, 2010, 21:16:09 »
mam pytanie odnośnie rival schooled. Co zrobić by w rival battle na arcede walczył z kim innym i jakie postacie mają więcej niż 1 rywala ? Wiem, że na pewno Sagat ma Adona jak Ryu Kena Juri Cammy itd. np. gram Sagatem na arcade i cały czas walczę z RYU :/

Crono

  • Poznań Dojo
  • Sr. Member
  • *
  • Wiadomości: 315
  • Płeć: Mężczyzna
  • Poznań Dojo
    • Zobacz profil
  • Gamertag: Crono86
  • PSN ID: CronoPL
  • Skąd: Poznań
Odp: Trofea
« Odpowiedź #10 dnia: Sierpień 04, 2010, 21:48:26 »
Jest 6 postaci które maja po dwóch rywali (Ryu,Seth, Chun-Li, Viper, Cammy i Guile)

Jeśli przechodzisz drugi raz arcade tą samą postacią przy tym drugim podejściu automatycznie pokaże się ten alternatywny przeciwnik.

Jeśli nie to jest prosta kombinacja przy ekranie "NOW FIGHT YOUR RIVAL" mashowanie 3xPPP to pierwszy rywal 3xKKK uruchamia tego drugiego ;

evil_cock

  • Newbie
  • *
  • Wiadomości: 44
    • Zobacz profil
  • Skąd: Krak�w
Odp: Trofea
« Odpowiedź #11 dnia: Sierpień 10, 2010, 18:36:38 »
Wszystko byłoby ok gdyby nie trofeum, że musisz wszystkimi postaciami awansować na rank C, to jest zwyczajnie popie'rdolone.
No chyba, że ktoś ma genialne rozwiązanie na ten dzbanek? (jak to przyspieszyć)

szostakfm

  • Sr. Member
  • ****
  • Wiadomości: 275
    • Zobacz profil
  • PSN ID: szostakfm
Odp: Trofea
« Odpowiedź #12 dnia: Sierpień 10, 2010, 20:45:28 »
Chyba cała idea polega na tym, aby to było jakieś wyzwanie, czyż nie?
"Scrub" to stan umysłu, nie poziom umiejętności.

evil_cock

  • Newbie
  • *
  • Wiadomości: 44
    • Zobacz profil
  • Skąd: Krak�w
Odp: Trofea
« Odpowiedź #13 dnia: Wrzesień 20, 2010, 03:42:22 »
No to w takim razie podołałem temu jakże trudnemu wyzwaniu :)

pierwszy...

Snake

  • Moderator forum
  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 3483
  • Płeć: Mężczyzna
  • never lucky BabyRage
    • Zobacz profil
  • PSN ID: SnakeSRK
  • Skąd: Gdańsk
Odp: Trofea
« Odpowiedź #14 dnia: Wrzesień 20, 2010, 03:46:37 »
Mashter, grasz jeszcze coś tak bardziej czy tylko dla pucharków? ;]