Autor Wątek: Kącik dla początkującego  (Przeczytany 121547 razy)

Qjon

  • Learn to fly
  • Hero Member
  • *
  • Wiadomości: 2452
  • Płeć: Mężczyzna
  • dac zarobic ptak expo
    • Zobacz profil
  • CFN: Qjonoko
  • PSN ID: QjonPL
  • Skąd: Farszafa
  • Steam ID: Qjonoko
Odp: Kącik dla początkującego
« Odpowiedź #420 dnia: Czerwiec 17, 2013, 23:19:50 »
Najbezpieczniej jest po prostu iść do przodu i blokować co tam przeciwnik postanowi w nas z daleka rzucić, odwdzięczając mu się tym samym. :king:

VanDarkholme

  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 905
  • Ciężarówka z nocnego hełmu
    • Zobacz profil
    • Email
  • Gamertag: 康海龍
  • Skąd: Poznań/Olsztyn
Odp: Kącik dla początkującego
« Odpowiedź #421 dnia: Czerwiec 17, 2013, 23:20:02 »
Podchodz i blokuj.
Robiac cios typu tatsu tylko narazasz sie na to ze ktos Ci to moze ukarac, zwlaszcza jesli chcesz go uzyc do approachowania
"Są Ci co są pro i są Ci co tworzą scenę"
"That's why you try to measure gambling by the numbers you shit out of your head."

kinetiKc

  • Full Member
  • ***
  • Wiadomości: 127
  • Płeć: Mężczyzna
    • Zobacz profil
  • Gamertag: kinetiKc
  • PSN ID: tomekbuszewski
  • Skąd: Sanok
Odp: Kącik dla początkującego
« Odpowiedź #422 dnia: Czerwiec 18, 2013, 00:01:40 »
Mam teraz gorszy problem. Grałem dziś bez problemu z SSFIVAE, potem chciałem założyć konto na amerykańskim PSN, ale nie wyszło (info o karcie zdradziło, że nie mieszkam w Beverly Hills :(). Więc teraz chciałem pograć znowu w SSFIVAE, a tu dupa. Dostaję informacje, że nie może pobrać danych o DLC. I gra uruchamia się niby jako SSFIV (bo np. są nowe postacie - Evil Ryu i Oni, tylko przyciemnione i w Update info jest tekst, że to AE). Co to może być? W PSS nie ma informacji, że kupiłem tę grę (może to było na inne konto?).

wilku

  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 560
  • Płeć: Mężczyzna
    • Zobacz profil
    • Wilku na Facebooku
    • Email
  • PSN ID: Wilku
  • Skąd: Konin
Odp: Kącik dla początkującego
« Odpowiedź #423 dnia: Czerwiec 18, 2013, 12:45:11 »
...może to było na inne konto?.
bingo
Czytaj ze zrozumieniem, pisz z głową


so true

kinetiKc

  • Full Member
  • ***
  • Wiadomości: 127
  • Płeć: Mężczyzna
    • Zobacz profil
  • Gamertag: kinetiKc
  • PSN ID: tomekbuszewski
  • Skąd: Sanok
Odp: Kącik dla początkującego
« Odpowiedź #424 dnia: Czerwiec 18, 2013, 13:18:29 »
Tak tak, to było to :) Musiałem przez przypadek wywalić konto z zawartością. Cały ja :paladin:

kinetiKc

  • Full Member
  • ***
  • Wiadomości: 127
  • Płeć: Mężczyzna
    • Zobacz profil
  • Gamertag: kinetiKc
  • PSN ID: tomekbuszewski
  • Skąd: Sanok
Odp: Kącik dla początkującego
« Odpowiedź #425 dnia: Czerwiec 19, 2013, 18:08:52 »
Robię double posta, bo mam kilka ważnych pytań!  :stayfree:
  • jaki jest najlepszy wakeup dla Ryu? Shoryuken zdaje się być bardzo kiepski, rzut też jakoś tak, zwykłe wstanie do bloku zostaje?
  • jak radzić sobie z postaciami typu Vega, Honda? Mówię tu o ich atakach z różnych stron - często nie potrafię wystarzająco szybko przekrzywić gały w drugą stronę i bach (plus nie zawsze to dokładnie widać, np. przy Sumo Splash)
  • jak karać Psycho Crusher i podobne? Chcę robić srk, ale nigdy nie wiem, w którym momencie.
  • rady na Lariaty Giefa? To dobrze idzie na HK, ale do tego trzeba podejść, nie zawsze jest jak, bo często robi Lariaty żeby ominąć moje fireballe.
  • jeszcze o Giefie - walka na odległość to jedyny sposób? Z bliska ma cholernie mocne rzuty, od których nie potrafię uciekać (da się?)
[li]Pytanie ekstra - warto uczyć się dwóch postaci na raz? Balrog wydaje mi się fajny, chociaż ma zajebiście krótkie czasy między ciosami - głupie triale 7 i 8 zajęły mi trochę, żeby się wstrzelić w klatkę, a i to poszły fartem.
[/li][/list]
Przepraszam, że tak sucho i prosto z mostu, ale kogo mam się spytać, jak nie Was! :biblethump :

Di

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 6149
  • Płeć: Mężczyzna
  • Objection!
    • Zobacz profil
    • Email
  • Skąd: Warszawa
Odp: Kącik dla początkującego
« Odpowiedź #426 dnia: Czerwiec 19, 2013, 18:30:50 »
Mam małe doświadczenie Ryu (theory fighting ftw :plaza:), ale postaram się odpowiedzieć (najwyżej forumowe prosy mnie poprawią :kapparyu:).

jaki jest najlepszy wakeup dla Ryu? Shoryuken zdaje się być bardzo kiepski, rzut też jakoś tak, zwykłe wstanie do bloku zostaje?
W czym jest kiepski Shoryuken? W tym, że jest karalny? Szukasz bezpiecznego wakeupa? :jester:
Jeśli chcesz mieć nietykalność na wakeupie, zrób EX Shoryukena.

jak radzić sobie z postaciami typu Vega, Honda? Mówię tu o ich atakach z różnych stron - często nie potrafię wystarzająco szybko przekrzywić gały w drugą stronę i bach (plus nie zawsze to dokładnie widać, np. przy Sumo Splash)
U Hondy jest dużo łatwiej, bo można zrobić Focus Attack i ukarać Sumo Smash. Pamiętaj o tym, że ten cios trafia tylko na 3 konkretne odległości, zależnie od wybranej wersji.
U Vegi jest trudniej, bo nie dość, że przy Barcelonie można ruszać postacią, to jeszcze zamiast pazurów można zrobić rzut. Staraj się od czasu do czasu wyprzedzić Vegę i trafić go w powietrzu (Shoryukenem czy jakimś atakiem ze skoku), aby nie było tak, że za każdym razem stoisz i czekasz.

jak karać Psycho Crusher i podobne? Chcę robić srk, ale nigdy nie wiem, w którym momencie.
Psycho Crushera karamy zależnie od tego, w którym momencie go zablokujemy (chyba) - wejdź do treningu i sprawdź różne warianty (w tym różne wersje ciosu). Jeśli już chcesz karać go Shoryukenem, to lepiej zrób c.HP xx H Shoryuken (większy damage + stun od samego Shoryu).

rady na Lariaty Giefa? To dobrze idzie na HK, ale do tego trzeba podejść, nie zawsze jest jak, bo często robi Lariaty żeby ominąć moje fireballe.
Na fireballe to on może jeszcze zrobić EX Banishing Flat (trafi = knockdown) albo Focus Attack (żeby naładować pasek Ultry). Ja bym baitował Lariata i karał go na whiffie, ale w sumie z Zangiefem jeszcze nie grałem :poke:.

jeszcze o Giefie - walka na odległość to jedyny sposób? Z bliska ma cholernie mocne rzuty, od których nie potrafię uciekać (da się?)
Sam sobie odpowiedziałeś. 2-klatkowe rzuty to nie przelewki, zwłaszcza z zasięgiem lekkiej wersji SPD.
Jeśli w pytaniu o ucieczkę chodzi Ci o techowanie (wyrywanie), to nie, z command throwów nie można się wyrywać.

Pytanie ekstra - warto uczyć się dwóch postaci na raz? Balrog wydaje mi się fajny, chociaż ma zaj**iście krótkie czasy między ciosami - głupie triale 7 i 8 zajęły mi trochę, żeby się wstrzelić w klatkę, a i to poszły fartem.
Akurat Ryu jest postacią, która nie ma wielu złych matchupów, jednak zawsze warto mieć drugą postać. Jeśli nie będą Ci wychodziły combosy, polecam Blankę :kejim:.
« Ostatnia zmiana: Czerwiec 19, 2013, 18:32:57 wysłana przez Di »

Hiryu

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 2317
  • Płeć: Mężczyzna
  • 活 死 永 前
    • Zobacz profil
    • Email
  • PSN ID: GKHiryu
  • Skąd: Włocławek | Warszawa
  • Steam ID: GKhiryu
Odp: Kącik dla początkującego
« Odpowiedź #427 dnia: Czerwiec 19, 2013, 18:37:09 »
Na szybko - lariaty zangiefa źle użyte możesz kasować robiąc sweep (crouching HK)
Shoryu jest dobre sytuacyjnie, ale wstanie z blokiem to niestety często będzie Twoja główna opcja.
Moje pięści krwawią śmiercią!

Qjon

  • Learn to fly
  • Hero Member
  • *
  • Wiadomości: 2452
  • Płeć: Mężczyzna
  • dac zarobic ptak expo
    • Zobacz profil
  • CFN: Qjonoko
  • PSN ID: QjonPL
  • Skąd: Farszafa
  • Steam ID: Qjonoko
Odp: Kącik dla początkującego
« Odpowiedź #428 dnia: Czerwiec 19, 2013, 18:55:59 »
jaki jest najlepszy wakeup dla Ryu? Shoryuken zdaje się być bardzo kiepski, rzut też jakoś tak, zwykłe wstanie do bloku zostaje?
SRK fadc, Ryu jest po tym w komfortowej sytuacji, bo tylko na -1.

Na fireballe to on może jeszcze zrobić EX Banishing Flat (trafi = knockdown) albo Focus Attack (żeby naładować pasek Ultry)
Zwykłe greenhandy też zjadają fireballe; knockdownują na CH (EX zmienili w AE, wcześniej KNDował na normal hicie też).

kinetiKc

  • Full Member
  • ***
  • Wiadomości: 127
  • Płeć: Mężczyzna
    • Zobacz profil
  • Gamertag: kinetiKc
  • PSN ID: tomekbuszewski
  • Skąd: Sanok
Odp: Kącik dla początkującego
« Odpowiedź #429 dnia: Czerwiec 19, 2013, 20:45:18 »
Przede wszystkim dzięki za tak obszerne odpowiedzi!

@Di:
Srk jest kiepski głównie dlatego, że karalny jak cholera. EX Shoryu też, przecież można go zblokować (czy się mylę?)

Honda właśnie nie idzie mi na FA. To znaczy, często robi mi armor breaka (zwykłym Sumo, bez EXa). Vega też, w powietrzu nie potrafię go łapać, zawsze mnie jakoś wyprzedzi albo coś. To chyba najgorszy matchup, jaki mogę mieć.

Z Giefem jest taki problem, że na odległość, robi Lariata i hado go mija. Niestety, low-tierowe Giefy to 90% Lariat + jakieś chwyty. Lariaty można zdejmować c.HK albo nawet f.HK, tylko że mam problem, żeby tam podejść (bo często jest tak, że idę - on kończy wirować, podchodzi, nie zdążę dashować w tył ani odszkoczyć i grab).

@Hiryu:
Jak pisałem do Di, problem z Lariatami u mnie to podejście blisko Giefa.

@Qjon:
Co to znaczy "-1"? :plaza: Z FADC mam taki problem (i miałem go Łysym), że na treningu wchodzi mi super, a w walce nie wiem, stres, czy cokolwiek i najczęściej kończy się na maszerce po sticku do tego stopnia, że zsuwa mi się na podłogę :king:

W ogóle, bo robię to teraz na czuja, da się wypatrzeć, kiedy med Srk cancelować do FA? Po prostu idę od razu, bez żadnej pauzy i mam wrażenie, że nie do końca dobrze. Najczęściej właśnie nie wychodzi mi dash - tylko FA.

Di

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 6149
  • Płeć: Mężczyzna
  • Objection!
    • Zobacz profil
    • Email
  • Skąd: Warszawa
Odp: Kącik dla początkującego
« Odpowiedź #430 dnia: Czerwiec 19, 2013, 21:03:55 »
Mam wrażenie, że chcesz znaleźć uniwersalne odpowiedzi na wszystko ("zabijam go 1 przyciskiem :plaza:"). W skrócie: tak się nie da (i to w sumie jedno z założeń tego gatunku, które przy okazji różnych tytułów jest różnie realizowane).

Srk jest kiepski głównie dlatego, że karalny jak cholera. EX Shoryu też, przecież można go zblokować (czy się mylę?)
Jest tak, jak pisałem, czyli szukasz bezpiecznego wakeupa. Najlepszy więc będzie wspomniany przez Qjona SRK FADC. "-1" oznacza, że w tej sytuacji masz tylko 1 klatkę straty.

Honda właśnie nie idzie mi na FA. To znaczy, często robi mi armor breaka (zwykłym Sumo, bez EXa).
Któraś wersja Sumo Smash (nie Headbutt) ma armor breaka...?

Qjon

  • Learn to fly
  • Hero Member
  • *
  • Wiadomości: 2452
  • Płeć: Mężczyzna
  • dac zarobic ptak expo
    • Zobacz profil
  • CFN: Qjonoko
  • PSN ID: QjonPL
  • Skąd: Farszafa
  • Steam ID: Qjonoko
Odp: Kącik dla początkującego
« Odpowiedź #431 dnia: Czerwiec 19, 2013, 21:12:16 »
Może robią mu Buttslama jako reversal, dlatego armor brejkuje.

Gargooletz

  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 1400
  • Płeć: Mężczyzna
  • Tworzę scenę
    • Zobacz profil
  • Gamertag: Gargooletz
  • PSN ID: Gargooletz
  • Skąd: Bydgoszcz
  • Steam ID: Gargooletz
Odp: Kącik dla początkującego
« Odpowiedź #432 dnia: Czerwiec 19, 2013, 22:24:39 »
Jedziemy po kolei, bo chyba jesteś nieco bardziej początkujący niż zakładały to poprzednie odpowiedzi.

Sprawa wake upu. Najlepszy wake up dla Ryu to taki, który wygra z tym co zrobi przeciwnik. A co zrobi przeciwnik? W znacznej mierze trzeba tu zgadywać, bo na tym polega okizeme (dżapońska nazwa dla wake up game) i nie dostaniesz prostej odpowiedzi 'rób to zawsze'. Wiadomo, że kiedy musimy zgadywać musimy optymalizować nasze zagranie kalkulując ryzyko/zysk. Shoryuken w każdej sytuacji poza czystą karą i antiairem jest zagraniem high risk/high reward (u niemal każdej postaci, w niemal każdej grze, gdzie podobny cios występuje). W serii sf4 mamy ten komfort, że z 2 paskami srk staje się opcją low risk/very high reward. Dragon Punch jest bardzo mocno karalne i często kończysz w tej samej sytuacji będąc zmuszony zgadywać na nowo, tracąc hp i pozycję na planszy. W związku z tym, pomimo, że srk przebije prawie każdą opcję przeciwnika poza blokiem i backdashem, nie może to być nasze  domyślne zagranie na wake upie. Często zwyczajnie podejmowanie tego ryzyka się nie opłaca i nie możemy być z tą opcją zbyt przewidywalni (zwłaszcza jeśli nie mamy paska na fadc).
Praktycznie dla każdej postaci (nawet te z teleportami nie mogą czuć się do końca bezpieczne) defaultowym sposobem wake upu jest down back aka stary dobry low block (lub stand block na jumpiny). Gwarantuje on obronę przed większością możliwości przeciwnika, które prowadzą do dużych obrażeń. Jedyne sposoby na otworzenie blokującego przeciwnika to rzut, command throw (o ile postać taki ma), overhead (z czego większość oh w grze można blokować na reakcję i i tak nie prowadzą do comba/dobrej sytuacji) lub crossup. Sytuacja mixupowa nigdy nie jest wygodna i walenie dp jkusi, ale nie da się tak wygrywać na dłuższą metę/z lepszym przeciwnikiem.
Niestety wake up mixup trzeba przyjąć, starając się odgadnąć zamiary przeciwnika i ograniczając jego opcje, jak i samemu go zaskakiwać co jakiś czas wcześniej wspomnianym srk, backdashem, czy nawet wake up rzutem.
Pamiętaj tylko, że Ryu praktycznie nie da się safe jumpować, więc jeśli ktoś próbuje robić jump in na twoim wake upie to wal śmiało shoryu. Pamiętaj również o różnych zastosowaniach wersji srk - lp srk jest dobre w fadc combach i do wczesnych antiairów, po których możesz jugglować; mp srk ma najwięcej niewrażliwości więc, jest najlepsze do reversali i późnych antiairów (fadc można tylko pierwszy hit); hp srk zadaje najwięcej obrażeń, więc nadaje się najlepiej na końcu combosów (nie można go fadcować); ex srk różni się tylko większą ilością niewrażliwych klatek, co sprawia, że nadaje się do zadań specjalnych, kiedy przeciwnik może również użyc ciosu z niewrażliwością lub nie możemy sobie pozwolić na trade mp srk.


Blokowanie nie jest takie złe. Czasem warto go spróbować ;)

Kolejna sprawa. Crossupy ze speciali. To jest głębsza sprawa i trzeba się na to ograć, ale pomyśl o opcjach jakie masz. Tak jak sugerowali wcześniej koledzy możesz focusować sumo splasha, czasem może go na reakcję zbić dp, czasem możesz zbackdashować, czasem wystarczy dobrze się przyjrzeć, z której strony spadnie. Vega jest w tym wypadku jeszcze gorszy i niekiedy będziesz zmuszony do wali air2air z np. jump back hp. Wszystko to wymaga doświadczenia i ogrania.

Pyscho Crushera karać nie zawsze można, bo wiele zależy od wersji i tego jak zostanie wymierzony. Może się wypowie ktoś bardziej doświadczony w tym match upie.

Zangief ma dwa lariaty. Jeden dłuższy, drugi krótszy. Krótszym łatwiej omijać fireballe i jest bezpieczniejszy (bo jest krótszy :>). Po pierwsze grając Ryu niekoniecznie musisz dążyć do bezpośredniego starcia z Giefem, bo to on chce cię pomacać. Ty masz zawsze użyteczne kulki, które staraj się rzucać nieregularnie z różnymi prędkościami, aby omijanie ich przez Zangiefa nie było zbyt proste. Tak jak już napisano wcześniej, whiffnięte lariaty możesz karać c.hk, które ma duży zasięg, ale też niemal wszystkim co ci przyjdzie do głowy z odpowiedniego dystansu. Możesz przecież nawet podejść i zrobić srk nie czekając na koniec lariata, możesz rzucić kolejną kulkę tak, żeby Zangief dostał nią na recovery/był zmuszony do blokowania.
Command graby Zangiefa są bardzo szybkie i mają olbrzymi zasięg, dlatego jak sam już podejrzewałeś bezpieczniej jest go utrzymywać na odległość (oczywiście nie za wszelką cenę) rzucając w niego plazmą i dobrymi poke'ami.

Cytuj
albo nawet f.HK,
Ryu nie ma takiego ataku, chyba, że wspominasz swoją poprzednią miłość, Sagata ; )

Cytuj
o to znaczy "-1"? :plaza:
Polecam poczytać ten artykuł lub inny podobny jak ten.

Cytuj
Pytanie ekstra - warto uczyć się dwóch postaci na raz? Balrog wydaje mi się fajny, chociaż ma zaj**iście krótkie czasy między ciosami - głupie triale 7 i 8 zajęły mi trochę, żeby się wstrzelić w klatkę, a i to poszły fartem.

Imo nie, ale to zależy od gracza. Mamy tutaj na forum np. kolegę Stajsika, który też się uczy gry, a próbuje grać różnymi postaciami i chyba nie narzeka. Ryu to jedna z najlepszych postaci (jeśli nie najlepsza) do nauki samej gry, ale Balrog to też wporzo wybór dla początkujących. I nie sugeruj się trialami. Ich trudność rzadko przekłada się na skomplikowanie combosów używanych w meczu.

Cytuj
Z FADC mam taki problem (i miałem go Łysym), że na treningu wchodzi mi super, a w walce nie wiem, stres, czy cokolwiek i najczęściej kończy się na maszerce po sticku do tego stopnia, że zsuwa mi się na podłogę :king:

Trening, trening, trening, ogranie, trening, ogranie. Specyfika gatunku. Trzeba być w stanie zachować spokój i wykonywać perfekcyjnie wszystkie zagrania w stresowych sytuacjach, a w tym pomaga ogranie i trening, który sprawia, że combosy stają się czymś naturalnym nad czym nie musisz się zastanawiać.

Pzdr
« Ostatnia zmiana: Czerwiec 19, 2013, 22:26:29 wysłana przez Gargooletz »

kinetiKc

  • Full Member
  • ***
  • Wiadomości: 127
  • Płeć: Mężczyzna
    • Zobacz profil
  • Gamertag: kinetiKc
  • PSN ID: tomekbuszewski
  • Skąd: Sanok
Odp: Kącik dla początkującego
« Odpowiedź #433 dnia: Czerwiec 19, 2013, 23:01:09 »
Któraś wersja Sumo Smash (nie Headbutt) ma armor breaka...?
Looks random. To znaczy, puściłem teraz trening z Hondą robiącym mi Smasha i w przeważającej liczbie przypadków faktycznie FA wchodzi. Raz tylko miałem breaka - nie wiem, od czego zależał, ale zgaduję, że o kilka klatek za późno podszedłem do FA. No nic, dzięki za to, bo byłem pewien (pewnie przez to, że kilka razy Sagatem faktycznie mnie Smashem zdjęli z FA), że Sumo jednak ma brejka.

Naturalnie nie szukam (tylko :swag:) prostych odpowiedzi (patent z wysyłaniem wiadomości przez początkiem meczu ogarnąłem :plaza:), po prostu jak nieraz czytam czy zagraniczne Srk czy choćby tutaj, mam dziwne wrażenie, że wszyscy prócz mnie znają jakieś tajniki tej gry :biblethump :

@Gargooletz:
Dzięki za obfity tekst o wake upie. Mam z tym ostatnio taki problem, że srk mi blokują prawie zawsze, a z db rzucają. Myślałem, że jest jakaś możliwość wywinięcia się tym dwóm problemom. Na Giefa chyba nie ma nic więcej, niż dystans, jak doszliśmy do wniosku tu wszyscy :)

Faktycznie źle napisałem o f.HK, chodziło o s.HK (oba tutaj działają tak samo, z tym że częściej wbijam f.HK niż s.HK bo idę do przodu).

Że trening <> ogranie, to doskonale wiem. Niestety, Sagatem miałem trochę wyuczonych rzeczy, które mi gładko wchodziły, Ryu jestem świeży jak pizza którą zrobiłem :swag:. Na sieci często Endlessów nie da się grać, bo nie znajduje sesji, a Rankedy obsadzają albo typy młócące jeden kombos i dające mi w dupę albo tacy, co mają +1kk PP i jednym kombosem biorą mojego Ryu jak po studniówce :(

Dzięki wszystkim za rady. Jakby ktoś miał coś jeszcze - please write! :swiftrage:

Qjon

  • Learn to fly
  • Hero Member
  • *
  • Wiadomości: 2452
  • Płeć: Mężczyzna
  • dac zarobic ptak expo
    • Zobacz profil
  • CFN: Qjonoko
  • PSN ID: QjonPL
  • Skąd: Farszafa
  • Steam ID: Qjonoko
Odp: Kącik dla początkującego
« Odpowiedź #434 dnia: Czerwiec 20, 2013, 00:08:22 »
srk mi blokują prawie zawsze, a z db rzucają. Myślałem, że jest jakaś możliwość wywinięcia się tym dwóm problemom.
Backdash na wakeupie.