Autor Wątek: Jolly/Gloomy Stance - poruszanie się między postawami  (Przeczytany 1241 razy)

Di

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 6149
  • Płeć: Mężczyzna
  • Objection!
    • Zobacz profil
    • Email
  • Skąd: Warszawa
Jolly/Gloomy Stance - poruszanie się między postawami
« dnia: Marzec 07, 2010, 20:56:04 »
Cytat: Tokis
*MOŻLIWOŚCI ZMIANY STANCE'ÓW ZAZNACZYŁEM NA CZERWONO!*

Zacznijmy od tego że Tira w SC4 jest postacią zupełnie odmienną od tej z SC3 - zmiany są na tyle gruntowne że możemy mówić o dwóch różnych postaciach! Twórcy gry pokazali że mają bogatą wyobraźnie i zaprezentowali nam postać niezwykle oryginalną, żeby nie rzec - zwariowaną! Bo jak inaczej ją określić skoro w walce sama zadaje sobie damage, ma dwie postawy do których przejścia nie są gwarantowane a do tego wykręcone animacje ciosów oraz wyśmienity voice acting("youu...dummyyyy" rządzi! :D)? Zabieg ze strony Namco tyleż odważny, co ciekawy. Ja z miejsca stałem się entuzjastycznym fanem nowej Tiry, jednak żeby móc nią swobodnie i skutecznie grać trzeba najpierw poznać jej specyficzny styl walki.

Jak wiemy Tira walczy w dwóch postawach - Jolly i Gloomy Stance - każda oferująca inny zestaw ciosów, z kilkoma wyjątkami dostępnymi w obu stance'ach (jednakże często o innych właściwościach!). Niestety, nie ma płynnych przejść między nimi, istnieją jedynie większe lub mniejsze szanse na switch.
Postawą wejściową jest JS i w niej właśnie istnieje więcej możliwości do zmiany na GS dzięki kombinacji A+K (także po niektórych ciosach). A+K_[A+K] daje średnią szansę na zamianę(wersja charge'owana zwiększa to prawdopodobieństwo), a do tego jest aGI na high'e i mid'y(z BARDZO bliska trafia też jak zwykły hit na high, kładąc na glebę). Jeśli zwhiff'ujemy przytrzymane JS A+K(zakładając że  zadziała jako GI) Tira ZAWSZE zmieni mood! Ponadto trafione aGI GS A+K przenosi do JS. Mimo wszystko, ja osobiście A+K nie używam prawie wcale - zabiera energie, a do tego nieraz Tira stanie zamroczona(w JS nawet po trafionym aGI!), co daje przeciwnikowi szansę na wybitkę. Niemniej, raz na jakiś czas można spróbować użyć A+K jako aGI po ciosie - kiedy przeciwnik chce wyskoczyć z karą.
 
Tak więc możliwości przejść przy użyciu A+K są następujące:

A+K_[A+K]  *GI high/mid
BT A+K_[A+K] *GI high/mid
 
JS 2AB~A+K_[A+K]
JS 33_66_99B~A+K_[A+K]
JS B+K~A+K_[A+K] *tylko gdy Tira zostanie trafiona podczas B+K
 
GS 2A+B~A+K_[A+K]

BT B+K,B~A+K_[A+K]
1K~A+K_[A+K]

 - A+K (1 hit) daje ok. 50% szans na switch, ok. 35% szans że nie wydarzy się nic, a w ok. 15% przypadków zamroczy Tirę.
 - [A+K] (2 hity) - w 70% switch, 20% nic, 10% zamroczenie
 - [A+K] (3 hity) - w 90% switch, 5% nic, 5% zamroczenie
* ZAMROCZENIE MOŻNA SKRÓCIĆ! - W TYM CELU TRZEBA KLEPNĄĆ PARĘ RAZY DOWOLNY KIERUNEK(wygląda na to że potrzeba jednak więcej inputów niż w przypadku np. DOS)*

Są to oczywiście przybliżone prawdopodobieństwa - przeprowadziłem 100 prób użycia każdej wersji A+K, zaokrągliłem liczby i stąd taka statystyka. Jakby sie spróbowało z 1000 razy to pewnie okazało by się że szanse są inne, ale zakładam że ta kalkulacja jest W MIARĘ precyzyjna - proszę o wyrozumiałość! :p

Poza A+K istnieją również inne możliwości zmiany mooda - przede wszystkim jest to kombinacja K+G czyli taunt. Zdecydowanie najczęściej używana przeze mnie opcja - wygląda mi na jakieś 90% szans zmiany, poza tym jest to JEDYNA możliwość by przejść manualnie między stance'ami bez ranienia się! Fakt, animacja trwa długo ale można znaleźć czas i miejsce by to zrobić - chociażby po KO czy po CH WS B. Poza tym w każdej chwili można zrobić cancel taunta w blok.

Tira jest również w stanie zmienić stance automatycznie(z pewnym prawdopodobieństwem oczywiście, nic gwarantowanego) po wyprowadzeniu niektórych ciosów - szczególnie gdy znajduje się w GS. Możliwości są następujące:

 - JS 44K (małe szanse, nie polecam)

 - GS 44_44444K (małe szanse, jednak irytujące gdy się wydarzy - 44444K jest składnikiem wielu combosów i gwarantów)

 - JS B+K (gwarantowane GS gdy zostaniemy trafieni słabym ciosem na high/mid podczas wykonywania B+K - Tira ma po tym przez chwilę aktywne aGI na high/mid/low, które przechodzi w GS 66666B i przenosi z powrotem do JS)

 - GS B+K (aGI na mid/smid - przechodzi w rzut, który zwraca Tirze ułamek energii i gwarantuje switch do JS, a często też z powrotem do GS)

 - GS 4B:B (bardzo mała szansa)

 - GS 66_66666K (bardzo mała szansa)

 - GS 44_44444B (bardzo mała szansa)

 - GS 66_66666A (bardzo mała szansa)

 - GS 44_44444A (bardzo mała szansa)

 - GS 66_66666B (średnia szansa gdy trafiło na blok, b.duża kiedy weszło w opponenta - im więcej inputów 6, tym większe prawdopodobieństwo zmiany)

Ostatnią możliwością by Tira zmieniła postawę jest sytuacja gdy stracimy odpowiednio dużo  energii - DOKŁADNIE 60% paska. Zmiana jest automatyczna, niezależna od nas i nie ma znaczenia czy jesteśmy w GS czy w JS.

Na koniec jeszcze luźne przypuszczenie odnośnie zmiany - wydaje mi się że jeśli runda skończy się ringoutem NA TIRZE, następną rundę Tira rozpocznie w stance przeciwnym do tego w jakim się znajdowała gdy otrzymaliśmy RO.