Autor Wątek: Dobra Książka - co polecacie Prachet, Pilipiuk a może Piekara?  (Przeczytany 10870 razy)

JuniOr_TLT

  • Gość
Ja osobiście lubuję się w dobrej polskiej fantastyce, no i tak jak w nazwie tematu uwielbiam Terry'ego Pratchett'a.
Ostatni dorwałem "Rzeźnika Drzew" autorstwa Pilipiuka. Kilka na prawdę świetnych opowiadań!
A co wy czytujecie/polecacie?

Dadrot

  • [Warszawa]
  • Hero Member
  • *
  • Wiadomości: 2136
  • Płeć: Mężczyzna
  • I'm whatever Gotham needs me to be.
    • Zobacz profil
  • PSN ID: Dadrot/takeasitson
  • Skąd: Canada
  • Użytkownik jest na liście obserwowanychObserwowany
Odp: Dobra Książka - co polecacie Prachet, Pilipiuk a może Piekara?
« Odpowiedź #1 dnia: Grudzień 24, 2009, 13:06:40 »
 z polskich autorów Jarosław Grzędowicz "Pan lodowego Ogrodu" ew może "Po słowiczej podłodze", "malowany człowiek", "Ja gelerth" Pasikowskiego, "apokalipsa według pana jana", "Piknik na skraju drogi", standard sapkowski, "trylogia czarnego Maga" to tak z top of my head. Każda to must read.
if you watch Godzilla backwards its a heart warming tale of how a dinosaur helps rebuild a city then moonwalks into the ocean.

Hejt

  • Moderator forum
  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 1483
  • Płeć: Mężczyzna
  • EdgeLord
    • Zobacz profil
    • Email
  • Skąd: Starożytna Szkoła Wpierdolu
  • Steam ID: Hejt
Odp: Dobra Książka - co polecacie Prachet, Pilipiuk a może Piekara?
« Odpowiedź #2 dnia: Grudzień 24, 2009, 13:18:30 »
JuniOr, jak zaczytujesz się w SF/Fantastyce, to Twoją lekturą obowiązkową jest wszystko Philipa K. Dicka (szczególnie Deus Irae pisane razem z Zelaznym, mój absolutny faworyt), a jeżeli chcesz poznać trochę klasyki to Asimov, Zelazny i np. Harry Harrison.

Dadrot

  • [Warszawa]
  • Hero Member
  • *
  • Wiadomości: 2136
  • Płeć: Mężczyzna
  • I'm whatever Gotham needs me to be.
    • Zobacz profil
  • PSN ID: Dadrot/takeasitson
  • Skąd: Canada
  • Użytkownik jest na liście obserwowanychObserwowany
Odp: Dobra Książka - co polecacie Prachet, Pilipiuk a może Piekara?
« Odpowiedź #3 dnia: Grudzień 24, 2009, 13:23:41 »
Dick pisał bardziej cyberpunka niż fantasy czy klasyczne (ciekawe) s-f.
if you watch Godzilla backwards its a heart warming tale of how a dinosaur helps rebuild a city then moonwalks into the ocean.

Hejt

  • Moderator forum
  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 1483
  • Płeć: Mężczyzna
  • EdgeLord
    • Zobacz profil
    • Email
  • Skąd: Starożytna Szkoła Wpierdolu
  • Steam ID: Hejt
Odp: Dobra Książka - co polecacie Prachet, Pilipiuk a może Piekara?
« Odpowiedź #4 dnia: Grudzień 24, 2009, 14:01:48 »
Dadrot, nie mam pojęcia jak oficjalnie zostało nazwane to co pisał Dick - Polecam i tyle. ;)

Di

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 6149
  • Płeć: Mężczyzna
  • Objection!
    • Zobacz profil
    • Email
  • Skąd: Warszawa
Odp: Dobra Książka - co polecacie Prachet, Pilipiuk a może Piekara?
« Odpowiedź #5 dnia: Grudzień 24, 2009, 14:07:41 »
Ja z kolei "nie potrafię czytać"* powieści/opowiadań, w związku z tym czytam książki popularnonaukowe, związane z naukami ścisłymi :) Niedawno przeczytałem "Uczniów czarnoksiężnika", a teraz czytam "Kwintet z Cambridge".

* - prawie za każdym razem po kilku stronach po prostu chce mi się spać, niezależnie od tytułu. Za to książkę "Sędzia Di i tajemnica jeziora" przeczytałem i mam zamiar sięgnąć po kolejne knigi z tej serii :D
« Ostatnia zmiana: Grudzień 24, 2009, 14:10:05 wysłana przez Di »

JuniOr_TLT

  • Gość
Odp: Dobra Książka - co polecacie Prachet, Pilipiuk a może Piekara?
« Odpowiedź #6 dnia: Grudzień 24, 2009, 14:51:42 »
Dicka jak na razie staram się przeczytać "Krótki Szczęśliwy Żywot Brązowego O(ks/x)*forda" czyli jego pierwsze opublikowane opowiadania - o ile mnie pamięć nie myli.
A ty Hate, jeśli lubujesz się w SF powinieneś przeczytać klasyk gatunku na którym WB wzorowali się przy tworzeniu Matrixa/Animatrixa, czyli Neal Stephenson - "Zamieć".
Kawałek na prawdę porządnej lektury.

#Di - widzę że muszę przerobić lekturkę którą wymieniłeś, przynajmniej po to żeby wiedzieć skąd pochodzi nick topowego europejskiego operatora Pandy ^^
A z literatury pop.nauk. zabieram się za "Magów Hitlera" i może troszkę bardziej podchodzący pod SF "Cryptonomicon" by Neal Stephenson - wierzcie mi że ciężko jest to zmęczyć. Ja już po raz 3 do tego podchodzę xD

Tenshimitsu

  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 1107
  • Shisei meiari
    • Zobacz profil
    • ManjiKai
    • Email
  • PSN ID: Tenshimitsu
Odp: Dobra Książka - co polecacie Prachet, Pilipiuk a może Piekara?
« Odpowiedź #7 dnia: Grudzień 24, 2009, 15:54:56 »
A. De Mello ? ?Przebudzenie?
Eckhart Tolle ? ?Cisza przemawia?
N. Walsch ? ?Rozmowy z Bogiem?
Millman Dan ? ?Droga miłującego pokój wojownika? (polecam też film z polskim tytułem "Siła spokoju")
Serge Kahili King ? ?Szaman miejski?
Arnold Mindell ? ?Psychologia i szamanizm?

i wiele innych, ale te są najciekawsze i wcale nie są zbyt długie.

Polecam też blog:
www.zenforest.wordpress.com

Zanim jednak zapoznacie się z treścią bloga, polecam FAQ, bo jego treść może być dla niektórych "zaskakująca".
http://zenforest.wordpress.com/2009/12/05/faq-merytoryczne-czyli-o-co-chodzi-na-tym-blogu/
« Ostatnia zmiana: Grudzień 24, 2009, 16:01:16 wysłana przez Tenshimitsu »
"Logic will take you from point A to point B. Imagination will take you everywhere."

JuniOr_TLT

  • Gość
Odp: Dobra Książka - co polecacie Prachet, Pilipiuk a może Piekara?
« Odpowiedź #8 dnia: Grudzień 24, 2009, 16:23:37 »
O nie nawet tu mnie to dogoniło xD Tenshi - ja pracowałem w sklepie dla nawiedzonych (nooffence - nie chcę urazić moją wypowiedzią czyichś wierzeń etc.) czyli książki o tej tematyce jak i końcach świata i interpretacjach dzieł historyczno-religijnych, kartami do tarota, własna wrózką i innymi żyroskopami do wykrywania żył wodnych. Niestety wiem od zaplecza z czym to się je i gadałem z paroma autorami takich pozycji. No i niestety, nawet oni twierdzą że to stek bzdur i czysta komercja. Może i coś tam jest w tych wszystkich rzeczach typu PP etc. ale mnie to się jakoś nie ima, tak ci powiem :P Jedyna rzecz warta uwagi z tego typu lektur to książki o Neurolingwistyce, manipulacji i psychologii.

Tenshimitsu

  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 1107
  • Shisei meiari
    • Zobacz profil
    • ManjiKai
    • Email
  • PSN ID: Tenshimitsu
Odp: Dobra Książka - co polecacie Prachet, Pilipiuk a może Piekara?
« Odpowiedź #9 dnia: Grudzień 24, 2009, 16:27:39 »
No cóż, nie obraziłeś mnie. :) Doskonale widać, które teksty są komercyjne, a które nie. Książki które podałam są bardzo dobre, a na tym blogu wywiązują się super dyskusje. Ważne jest to, co działa, a nie popadanie w jakieś zabobony, prawda?

Pomyliłeś też trochę działy... ten blog nie ma nic wspólnego z końcem świata, tarotem, wróżbami czy innymi badziewiami... zbyt pochopnie wydałeś swój osąd.

a NLP... heh. Tym to dopiero możesz się wpędzić w poważne problemy osobiste.
"Logic will take you from point A to point B. Imagination will take you everywhere."

JuniOr_TLT

  • Gość
Odp: Dobra Książka - co polecacie Prachet, Pilipiuk a może Piekara?
« Odpowiedź #10 dnia: Grudzień 24, 2009, 16:36:07 »
Wg. mnie NLP jest czymś pięknym ^^ nie trzeba z tego korzystać, wystarczy wiedzieć i widzieć. Czasem zamiast męczyć się z czymś wystarczy w odpowiedni sposób poprosić ^^ i od razu to dostać. Polecam Kevin Mitnick "sztuka podstępu".

Tenshimitsu

  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 1107
  • Shisei meiari
    • Zobacz profil
    • ManjiKai
    • Email
  • PSN ID: Tenshimitsu
Odp: Dobra Książka - co polecacie Prachet, Pilipiuk a może Piekara?
« Odpowiedź #11 dnia: Grudzień 24, 2009, 16:42:36 »
To dobrze. To co powiedziałeś to tylko liźnięcie NLP (bardziej chodzi o asertywność, komponowanie wypowiedzi i mowę ciała). Naprawdę radzę się trzymać z daleka od tego całego "programowania" umysłu... to daje tylko iluzję kontroli i pogłębia problemy z samym sobą.

We wszystkim można znaleźć coś dobrego, jednak wszędzie pełno jest śmieci informacyjnych: trzeba umieć oddzielać ziarno od plew, zdania wartościowe od pseudo-mądrego bełkotu.
"Logic will take you from point A to point B. Imagination will take you everywhere."

Di

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 6149
  • Płeć: Mężczyzna
  • Objection!
    • Zobacz profil
    • Email
  • Skąd: Warszawa
Odp: Dobra Książka - co polecacie Prachet, Pilipiuk a może Piekara?
« Odpowiedź #12 dnia: Grudzień 24, 2009, 17:29:58 »
JuniOr, ale to nie od niego wziął się mój nick ;)

JuniOr_TLT

  • Gość
Odp: Dobra Książka - co polecacie Prachet, Pilipiuk a może Piekara?
« Odpowiedź #13 dnia: Grudzień 24, 2009, 20:11:41 »
Czyli mam rozumieć że od nazwiska?

Di

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 6149
  • Płeć: Mężczyzna
  • Objection!
    • Zobacz profil
    • Email
  • Skąd: Warszawa
Odp: Dobra Książka - co polecacie Prachet, Pilipiuk a może Piekara?
« Odpowiedź #14 dnia: Grudzień 24, 2009, 20:12:49 »
Nie. Od słowa Dictionairy ;) (nie ja to wymyśliłem)