Autor Wątek: Prawa autorskie, czyli nielegalne turnieje.  (Przeczytany 7204 razy)

cieslak

  • Gość
Prawa autorskie, czyli nielegalne turnieje.
« dnia: Luty 23, 2011, 16:52:22 »
Witam.
Ostatnio rozmyślałem nad zrobieniem całkiem sporawego tura w Polsce w kilka gierek. Myślę, że akcja odniosłaby wielki sukces, bo moja uczelnia byłaby organizatorem tej całej imprezy, jednakże po rozmowie z kumpelą z dziekanatu, która to zajmuje się promowaniem mojej uczelni, stwierdziłem, że wszystkie tury w Polsce są nielegalne, przynajmniej tak mi się wydaje. Mianowicie, ona sama chciała zrobić turnieje z pewną firmą komputerową u nas na uczelni podczas Dni Otwartych, jednakże po rozmowie z nimi dowiedziała się, że producent sprzętu/gier musi wyrazić na to zgodę. Sklep ten dostał pozwolenie od Acera - laptopy, jednakże producent gier - nie wiem, co to za gra, bo ona nie pamięta tytułu, nie dał pozwolenia, przez co firma komputerowa szuka innych gierek. Tak się sprawa u mnie miewa... Dziwne to dla mnie, ale chciałbym się dowiedzieć, jak to tak naprawdę jest, bo zrobiłoby się nie miło, gdyby ktoś oskarżył moją uczelnie o złamanie praw autorskich. Wytłumaczyłem jej, że od dawna tak w Polsce tury są robione, ale ona powiedziała, że musi mieć wszystkie pozwolenia na papierze. Wiecie, plan mam taki, żeby zrobić tury we Tekkena 6, SSF4 (może już AE) oraz MvC3, ale czy muszę dostać pozwolenie od producenta danej gry? Widziałbym to również na PS3 oraz na lcd od Sony/Panasonic/Samsung, zatem muszę dostać pozwolenie również od tych producentów, skoro to ich sprzęt? Nie kumam całej tej sytuacji! Jak się sprawa ma za granicą? Ktoś coś wie? Chciałbym się dowiedzieć, jak to tak naprawdę działa, bo jeśli się uda, to byłby naprawdę wielki tur!

Nevan

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 2209
  • Płeć: Mężczyzna
  • The bells of good furtune are ringing for you.
    • Zobacz profil
    • Nevan YT
    • Email
  • Skąd: Wrocław
Odp: Prawa autorskie, czyli nielegalne turnieje.
« Odpowiedź #1 dnia: Luty 23, 2011, 17:02:35 »
Zobacz do tematu o turnieju w Warszawie.

Jeśli organizatorem jest uczelnia to sprawy mogą faktycznie przybrać trudny obrót ze względu na papierologię do której jak piszesz są bardzo przywiązani.

Nie ma możliwości organizowania turnieju w celach zarobkowych. Jeśli po prostu robisz imprezę (turniej) gdzie ludzie wpłacają jakieś wpisowe dla zabawy i potem je dzielicie między siebie bez odciągania dla orgów jakiejś "skromnej sumki" stanowiącej ich dochód to nie ma żadnych prawnych przeszkód w organizacji ani konieczności przedstawiania pisemnych zgód od producentów.

Pozdrawiam,

N.


Tak, tak... Właśnie wysikałeś się pod huragan.

HiKrush

  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 1714
  • Płeć: Mężczyzna
  • Bagiety już jado
    • Zobacz profil
  • PSN ID: HiKrush
  • Skąd: Limanowa
  • Steam ID: HiKrush
  • Użytkownik jest na liście obserwowanychObserwowany
Odp: Prawa autorskie, czyli nielegalne turnieje.
« Odpowiedź #2 dnia: Luty 23, 2011, 17:03:11 »
Trochę masz tutaj: http://backdash.pl/forum/index.php?topic=970.15 (Zaczyna się przy trzecim poście od dołu)

Nevan mnie wyprzedził :P
- To się nazywa obłęd.
- Wszystko się jakoś nazywa, wybierz sobie.

cieslak

  • Gość
Odp: Prawa autorskie, czyli nielegalne turnieje.
« Odpowiedź #3 dnia: Luty 23, 2011, 17:33:46 »
Organizatorem jest uczelnia, dlatego pytam się, czy bez papierków nadal będzie wszystko legalnie, jeśli "ona" się tym zajmie. Ja wiem, że ona ich potrzebuje, ale co w sytuacji, kiedy jednak już ich nie będzie potrzebować?

Nevan, a co, kiedy to nie ma wpisowego? Nadal będzie potrzebne to pozwolenie od producentów? Chcę, żeby wszystko było dla was za darmo. Nagrody od sponsorów, hotel na własną kieszeń, salę i ochronę ma szkoła.

Nevan

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 2209
  • Płeć: Mężczyzna
  • The bells of good furtune are ringing for you.
    • Zobacz profil
    • Nevan YT
    • Email
  • Skąd: Wrocław
Odp: Prawa autorskie, czyli nielegalne turnieje.
« Odpowiedź #4 dnia: Luty 23, 2011, 17:47:36 »
No widzisz, tutaj zaczynają się piętrzyć problemy bo sponsorzy niekiedy też żądają pozwoleń na organizację...

Na Twoim miejscu stworzyłbym regulamin imprezy, podobnie jak Guile w którym zaznaczone będzie iż organizatorzy nie czerpią korzyści majątkowych z organizacji turnieju. Oczywiście, jeśli uczelnia nie zamierza takowych korzyści czerpać. Może to wystarczy.
« Ostatnia zmiana: Luty 23, 2011, 18:05:37 wysłana przez Nevan »


Tak, tak... Właśnie wysikałeś się pod huragan.

Guile

  • [Warszawa]
  • Jr. Member
  • *
  • Wiadomości: 92
  • Płeć: Mężczyzna
    • Zobacz profil
    • Stowarzyszenie Animatsuri
    • Email
  • PSN ID: Guile589
  • Skąd: Warszawa
Odp: Prawa autorskie, czyli nielegalne turnieje.
« Odpowiedź #5 dnia: Luty 23, 2011, 17:48:33 »
W teorii jeśli wzięcie udziału w turnieju byłoby za darmo, to problemu być nie powinno, ale... W praktyce jakaś forma zgody powinna być dana przez wydawcę gier. Sprzęt to tak naprawdę sprawa drugorzędna. W przypadku, gdy osoby prywatne coś organizują niezarobkowo, to nikt się nie może przyczepić, bo żeby to zrobić musi zostać udowodniona szkoda, lub zysk. Podczas gdy osoba prywatna będąca organizatorem nie pobiera opłat, to bardzo łatwo się ze wszystkiego wyłgać, tak z uczelnią jest jeden zasadniczy problem, a mianowicie fakt, że uczelnia w tym przypadku czerpie korzyść w postaci promocji, która może dać zysk w postaci większej ilości studentów. W każdym razie jeśli uczelnia chciałaby coś takiego zorganizować, to powinna wysłać maila do Cenegi. Niestety jest ten problem, że Cenega borykając się ze swoimi problemami finansowymi ma w dupie wszystkich i wszystko co nie dotyczy wydania kolejnego tytułu tylko po to, by utrzymać płynność finansową. Ogółem zawsze można spróbować wysłać maila, może przypadkiem do niego zajrzą, a najlepiej to chyba do nich zadzwonić i się po prostu spytać, jak to wygląda z ich strony. Myślę, że jest chyba większa szansa na to, że telefon odbiorą niż maila przeczytają.

cieslak

  • Gość
Odp: Prawa autorskie, czyli nielegalne turnieje.
« Odpowiedź #6 dnia: Luty 23, 2011, 17:56:34 »
Regulamin na pewno powstanie, jednakże "może to wystarczy" jest dla mnie zdecydowanie za mało. Chyba będzie trzeba zgłosić się do Sony i innych producentów, jako moja uczelnia, wówczas myślę, że to przejdzie, bo jakby nie patrzeć, będą mieli do czynienia z całkiem sporawą uczelnią, która jest od wielu lat na rynku oraz organizuje już wiele innych imprez. Będę musiał porozmawiać o tym z dziekanem.

Guile, promocja uczelni jest moim głównym celem. Muszę tak rozmawiać z dziekanem, żeby zauważył, że to mój cel. Myślę, że się zgodzi, bo już sporo dla nich robię. Poza tym kiedyś podobno był już organizowany u nas turniej w CS, ale to na piecach, więc sytuacja całkowicie inna.

Guile

  • [Warszawa]
  • Jr. Member
  • *
  • Wiadomości: 92
  • Płeć: Mężczyzna
    • Zobacz profil
    • Stowarzyszenie Animatsuri
    • Email
  • PSN ID: Guile589
  • Skąd: Warszawa
Odp: Prawa autorskie, czyli nielegalne turnieje.
« Odpowiedź #7 dnia: Luty 23, 2011, 18:00:37 »
I to jest zasadniczy problem. Ogółem jeśli zamierzasz się odzywać do Sony, to raczej w celu zorganizowania turnieju w jakąś ich grę i przy okazji do tego dodać bijatyki. Większa szansa, że wyraziliby zgodę, a może nawet pomogliby w złapaniu kontaktu do Cenegi, może Agnieszka Pilichowska będzie bardziej skora do pomocy, niż ostatnio jak z nią gadałem.

Di

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 6149
  • Płeć: Mężczyzna
  • Objection!
    • Zobacz profil
    • Email
  • Skąd: Warszawa
Odp: Prawa autorskie, czyli nielegalne turnieje.
« Odpowiedź #8 dnia: Luty 23, 2011, 18:04:40 »
Cieślak, o jaki termin chodzi?

cieslak

  • Gość
Odp: Prawa autorskie, czyli nielegalne turnieje.
« Odpowiedź #9 dnia: Luty 23, 2011, 18:06:09 »
Jeśli zorganizowanie tura w jakąś ich gierkę sprawi, że będą większe szanse, to nie widzę problemu. Nawet byłoby miło zobaczyć tura w Killzone czy Gran Turismo.

Di, początek września.

Di

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 6149
  • Płeć: Mężczyzna
  • Objection!
    • Zobacz profil
    • Email
  • Skąd: Warszawa
Odp: Prawa autorskie, czyli nielegalne turnieje.
« Odpowiedź #10 dnia: Luty 23, 2011, 18:09:05 »
W takim razie spróbuję zrobić wywiad środowiskowy w tej sprawie.

cieslak

  • Gość
Odp: Prawa autorskie, czyli nielegalne turnieje.
« Odpowiedź #11 dnia: Luty 23, 2011, 22:09:47 »
Będzie mi to na rękę, bo chciałbym wiedzieć, co i jak, zanim konkretnie będę rozmawiał z uczelnią.

Slide

  • Gość
Odp: Prawa autorskie, czyli nielegalne turnieje.
« Odpowiedź #12 dnia: Luty 23, 2011, 22:17:23 »
Cieślak odezwij się do Krisa jak chcesz w sprawie praw autorskich on też sporo na ten temat wypytywał się.

cieslak

  • Gość
Odp: Prawa autorskie, czyli nielegalne turnieje.
« Odpowiedź #13 dnia: Luty 25, 2011, 13:17:17 »
Napisalem mu na GaduGadu, zeby sie tutaj wypowiedzial w tej sprawie, bo chcialbym poczytac rowniez opinie na ten temat. Denerwuje mnie na tym forum to, ze ciekawe tematy sa olewane, a z dupy maja od groma postow. No ale to chyba wynika z tego, ze malo kto wie, co akurat w takim temacie napisac, bo imo temat trudny.

PS. Sorki za brak polskich znakow, ale siedze na uczelni i mam do czynienia z jakas beznadziejna klawa oraz beznadziejnym systemem. :/

Furb

  • [Warszawa]
  • Hero Member
  • *
  • Wiadomości: 2451
  • Płeć: Mężczyzna
  • Kept you waiting, huh?
    • Zobacz profil
    • Email
  • PSN ID: FurbPL
  • Skąd: Wawa
Odp: Prawa autorskie, czyli nielegalne turnieje.
« Odpowiedź #14 dnia: Luty 25, 2011, 13:22:06 »
Wzialbym pod uwage to ze wiele zostalo powiedziane w temacie o turnieju w wawie. Ale to o czym mowisz to typowa cecha kazdego forum ;D.